27.05.2025
Zvucima veličanstvenih Eisenbarthovih katedralnih orgulja pridružit će se i zvuci trube na svečanom koncertu u katedrali sv. Stošije u Zadru 27. 5. 2025. s početkom u 20:00 sati. Na orguljama će muzicirati naš rado viđeni gost, hrvatski orguljaš i čembalist Pavao Mašić. Pavlu će se s trubom pridružiti Vedran Kocelj jedan od vodećih hrvatskih umjetnika na trubi i solo trubač Simfonijskog orkestra HRT-a.
Dan posvećenja katedrale je svečani dan. Katedrala na dan posvete slavi svoj rođendan. Ove godine slavimo 740. obljetnicu posvete katedrale. Zadarski nadbiskup Lovro Periandar posvetio ju je 27. svibnja 1285. godine. Tim povodom u katedrali sv. Stošije održat će se prigodni koncert na sam dan njezine posvete. Izvođači su za tu prigodu izabrali poseban program. Mjesec svibanj posvećen je i Blaženoj Djevici Mariji kojoj će u čast izvesti Himan Djevici i Gregorijanske varijacije na „Salve Regina“.
U katedrali sv. Stošije na koncertu 27. svibnja 2025. s početkom u 20:00 sati Vedran Kocelj (truba) i Pavao Mašić (orgulje) izvest će sljedeći program vrhunskih francuskih skladatelja što izvrsno odgovara ovim orguljama:
Arthur Honneger (1982. – 1955.)
Intrada
Olivier Messiaen (1908. – 1992.)
Apparition de l'Eglise eternelle (Pojavak Vječne Crkve)
Pierre Villette (1926. – 1998.)
Hymne à la Vierge (Himan Djevici)
Arthur Honneger (1982. – 1955.)
Tri psalma
Ps. 34 – Pohvala božanske pravde (Blagoslivljat ću Gospodina u svako doba )
Ps. 140 – Molitva za izbavljenje (Izbavi me, Gospodine, od čovjeka zlobna)
Ps. 138 – Pjesma zahvalnica (Zahvaljujem ti, Gospodine, iz sveg srca)
Francis Poulenc (1899. – 1963.)
Priez pour paix (Molite za mir)
Olivier Messiaen (1908. – 1992.)
Action des grâces (Zahvalnica)
Olivier Messiaen (1908. – 1992.)
L'Ascension(Uzašašće), četiri simfonijske meditacije
I. Kristova uzvišenost traži svoju slavu kod svoga Oca
II. Veseli aleluja duše koja čezne za nebom
III. Razdraganost duše pred Kristovom slavom koja joj pripada
IV. Molitva Krista koji uzlazi svome Ocu
Henri Tomasi (1901. – 1971.)
Gregorijanske varijacije na „Salve Regina“
Vedran Kocelj jedan je od vodećih hrvatskih umjetnika na trubi i solo trubač Simfonijskog orkestra HRT-a. Diplomirao je trubu u Ljubljani kod Stanka Arnolda. Usavršavao se na majstorskim tečajevima kod Johna Wallacea, Bo Nilsona i Eda Carrola, a svirao je i u Orkestru mladih Gustav Mahler pod vodstvom Pierrea Bouleza. Često tražen za izvedbe repertoara od baroka do suvremene glazbe. Redovito nastupa uz ansambl Cantus i Hrvatski barokni ansambl, Zagrebačke soliste, matični orkestar, kao i sve značajnije hrvatske orkestre, te one inozemne. Rado izvodi suvremenu hrvatsku glazbu, te su cijenjene njegove izvedbe Bjelinskog, Papandopula i Kelemena (čiju je Tromberiju solistički praizveo). Kao solist nastupio je na svim važnijim glazbenim festivalima u Hrvatskoj: Dubrovačkim ljetnim igrama, Varaždinskim baroknim večerima, Osorskim glazbenim večerima, Glazbenim večerima u sv. Donatu i Samoborskoj glazbenoj jeseni. Posljednjih desetljeća surađuje s orguljašem Pavlom Mašićem u izvedbama repertoara za trubu i orgulje, a njima se pridružuje sopranistica Monika Cerovčec u Triju Seraphim kojim ostvaruju zapažene koncertne nastupe uz originalno osmišljene programe. Godine 2024. osvojio je diskografsku nagradu Porin za najbolju izvedbu Pop-koncerta za trubu i orkestar zabilježenu na nosaču zvuka uz Simfonijski orkestar HRT-a i Pavla Zajceva, s kojima je to djelo izveo na više festivala klasične glazbe. Često nastupa uz svjetski istaknute trubače poput Stanka Arnolda, Erica Aubiera, Gábora Boldozckog i Reinholda Friedricha.
Pavao Mašić dobitnik je nagrade Grand Prix Bach i nagrade publike na Bachovom natjecanju orguljaša u Lausanni (2006.). Razvija uspješnu karijeru koncertnog orguljaša i čembalista. Kao glavni orguljaš crkve sv. Marka na Gornjem gradu u Zagrebu od 1999. godine, Mašić nastavlja bogatu tradiciju sviranja orgulja koja se u toj povijesnoj crkvi kontinuirano bilježi još od 1359. g. Usporedno djeluje u zvanju redovitog profesora na Muzičkoj akademiji u Zagrebu gdje razvija široku pedagošku djelatnost. Redovito koncertira diljem Južne Amerike, Rusije, Europe i Izraela, a kvaliteta njegova umjetničkog djelovanja prepoznata je s više od 35 važnih inozemnih i domaćih nagrada. Iza njega su mnoge značajne izvedbe: Šest partita, Goldberg-varijacije i Umijeće fuge J. S. Bacha, Rođenje Gospodinovo O. Messiaena, integralne izvedbe orguljskih opusa J. S. Bacha, C. Francka i D. Buxtehudea (u suradnji s Antom Knešaurekom), koncerti za orgulje i orkestar Francisa Poulenca, Ante Knešaureka, Stjepana Šuleka i Silvija Foretića, kao i intenzivan rad na pripremi i tisku sabranih djela za orgulje Anđelka Klobučara i Franje Dugana. Snima za Hrvatsku radioteleviziju i Croatiu Records; raznolika diskografija uključuje šest solističkih albuma ovjenčanih s ukupno 12 Porina, od čega su čak dva albuma: 1685. (2011.) i Bach: Umijeće fuge (2017.) proglašeni najboljim klasičnim albumima godine.
Radujemo se Vašem dolasku!