24.11.2024
Prigodom blagdana zaštitnika grada Zadra i Dana grada Zadra sv. Krševana u katedrali sv. Stošije upriličen je orguljaški koncert svjetski proslavljanog hrvatskog orguljaša, prof. mo. Pavla Mašića. Tim koncertom otvoren je 2. festival "Orgulje sv. Stošije" sezona 2024./2025. Posjetitelji i ljubitelji klasične glazbe više od sat vremena imali su priliku uživati u njegovim maestralnim izvedbama. Oduševljena publika nagradila ga je dugim pljeskom.
Pavao Mašić (Šibenik, 1980.), dobitnik nagrade Grand Prix Bach i nagrade publike na Bachovom natjecanju orguljaša u Lausanni (2006.), razvija uspješnu karijeru koncertnog orguljaša i čembalista.
Raznovrsni interesi njegovog umjetničkog djelovanja obuhvaćaju repertoar baroka i romantizma – s naglaskom na opusima J. S. Bacha, te francuskih i hrvatskih skladatelja - koji, u kombinaciji s temeljitim istraživačkim radom, kao i konstantnom potragom za što izražajnijim interpretacijama, rezultiraju upečatljivim, virtuoznim i vrlo cijenjenim nastupima. Nakon završenih studija glazbe na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, nastavio je poslijediplomske studije orgulja u Lausanni kod Kei Koito, te čembala u Freiburgu kod Roberta Hilla. Dodatne umjetničke impulse dobiva radom s istaknutim umjetnicima kao što su Bob van Asperen, Anđelko Klobučar, Ton Koopman, Laurence Cummings, Daniel Roth, Luigi F. Tagliavini i Christoph Bossert.
U razdoblju od 2008. do 2013. kontinuirano se usavršava kod najistaknutijih čembalista današnjice kao što su Pierre Hantaї, Christophe Rousset i Skip Sempé, te u listopadu 2013. g. kao stipendist Francuske Akademije u Rimu odlazi na studijski boravak posvećen interpretaciji francuske glazbe za čembalo u Vili Medici, u kojoj se još od 1803. g. najistaknutiji francuski umjetnici – dobitnici čuvene Rimske Nagrade – intenzivno posvećuju umjetničkom radu. Zahvaljujući Fondaciji Royaumont usavršavao se u razdoblju od 2015. do 2018. na radionicama posvećenima D. Scarlattiju, F. Couperinu, C. Francku, O. Messiaenu i francuskoj orguljskoj glazbi – u okružju inspirativne Opatije Royaumont i Kraljevske kapele u Versaillesu - uz istaknute umjetnike kao što su Blandine Verlet, Aline Zylberajch-Gester, Pierre Hantaї, Jean-Baptiste Robin, Daniel Roth, Vincent Warnier i Thomas Lacôte.
Jedan od najafirmiranijih hrvatskih glazbenih umjetnika svoje generacije, Mašić od 1999. g. djeluje kao glavni orguljaš crkve sv. Marka na Gornjem gradu u Zagrebu gdje nastavlja bogatu tradiciju sviranja orgulja koja se u toj povijesnoj crkvi kontinuirano bilježi još od 1359. g. Usporedno djeluje u zvanju izvanrednog profesora na Muzičkoj akademiji u Zagrebu gdje razvija široku pedagošku djelatnost i odgaja nove generacije čembalista i orguljaša.
Prof. Mašić je za posjetitelje zadarske katedrale izveo sljedeći program:
Alexandre Pierre-François Boëly (1785-1858)
Fantazija i fuga u B-duru, op. 18 br. 6
Franjo Lučić (1889-1972)
Elegija u f-molu
Franjo Dugan (1874-1948)
Uvod i fuga u f-molu
Blagoje Bersa (1873-1934)
Idila (obrada za orgulje: Pavao Mašić)
Davorin Kempf (1947-2021)
Veni, creator spiritus (2020)
I. Fantazija
II. Koralni intermezzo
III. Fuga-fantazija
Franz Liszt (1811-1886)
Sv. Franjo Asiški: propovijed pticama, S. 175/1
Alfred Hollins (1865-1942)
Koncertna uvertira u c-molu
https://youtu.be/KsWDeQ_n3RM?si=puj1YRYZvT2s_JJp
(snimka koncerta)